Arianie Bracia Polscy - zespół powstał w Kielcach w 1969 r. w składzie: Andrzej Maj organy, kierownik muzyczny, Gabriel Maj gitara basowa, Krzysztof Chrząstowski gitara, Marek Fijałkowski perkusja. Po roku do zespołu dołącza gitarzysta Jerzy Waldemar Lichacz i młoda jazzująca wokalistka Elżbieta Błach, grając tzw. balladę jazzową występują na Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych skąd przywożą pochlebne recenzje. Powstają pierwsze nagrania w Radiu Kielce i audycje radiowe poświęcone zespołowi. Rok 1972 to przełom w zespole Arianie - postanawiają grać w składzie - Jerzy Waldemar Lichacz gitara, Marek Fijałkowski perkusja, śpiewająca Halinka Podlewska i wokalista, basista Stanisław Bętkowski w pełni kształtuje profesjonalny skład grupy, w tym składzie występują na Festiwalu Jazz nad Odrą, Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu, Wielkopolskich Rytmach Młodych i wielu przeglądach co owocuje współpracą z Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym które zaprasza Arian na imprezy organizowane dla młodzieży w warszawskim cyrku "Salto" i wakacyjnych dyskotekach nad Morzem Bałtyckim, występują również w studenckim klubie "Stodoła" ciesząc się uznaniem młodzieżowej i studenckiej publiczności. Z czasem ich twórczość zaczęła oscylować w stronę bluesa, powstają kolejne nagrania zespołu rejestrowane w Polskim Radiu Kielce, muzyka sprawdza się na koncertach i jest dobrze oceniana przez krytyków muzycznych. W 1973 roku Arianie rozpoczynają współpracę z Estradą Łódzką /Delegaturą w Kielcach/ stając się zespołem zawodowym. Rozpoczyna się dobry czas, grają koncerty w Polsce i poza granicami z wieloma gwiazdami tamtych lat, również jako grupa akompaniująca.

W tym czasie zespół zmienił styl, a jego muzyka wyraźnie nabrała cech pop - rocka z elementami folk. Wokalistką zespołu była Henryka Durlik, zastąpiona później przez Iwonę Niedzielską. W 1981 roku Stanisława Bętkowskiego zmienił Stanisław Buczkowski, a klawiszowcem zespołu został Michał Tukaj, zastąpiony z czasem przez Jerzego Gumułę. Nagrania Arian pojawiały się na składankach płyt winylowych oraz kasetach magnetofonowych które szybko znikały ze sklepowych i bazarowych półek.

W 1984 roku grupa zawiesza działalność, muzycy rozpoczynają współpracę z Edwardem Hulewiczem a Jerzy Lichacz zajmuje się Iwoną Niedzielską, współpraca daje nagrody na wielu festiwalach piosenki i nagrania płyt które cieszyły się dużą popularnością wśród publiczności. Muzycy grupy Arianie dbali o warstwę muzyczną swoich utworów a przede wszystkim o teksty, które zawsze były wielkim atutem. Dla Arian pisali m.in.: Agnieszka Osiecka, Bogdan Chorążuk, Marek Gaszyński, Andrzej Kuryło, Janusz Szczepkowski, Bogdan Loebl, Andrzej Zygierewicz.

Arianie wznowili działalność w 1993 roku, obchodząc uroczyście 20 lecie, przez następne lata grali okazjonalne koncerty, by wreszcie na nowo zaistnieć w świadomości nie tylko swoich fanów.

Obecnie koncertują w składzie: Natalia Harabin śpiew, Ewelina Wołowiec gitara, saksofon tenorowy, Stanisław Bętkowski śpiew, gitara, gitara basowa, Jerzy Gumuła śpiew, instrumenty klawiszowe, Marek Fijałkowski perkusja, trąbka, śpiew, manager - grają bez Przyjaciela Jerzego Waldemara Lichacza /zmarł 15.05.2013 r./ kompozytora większości utworów i gitarzysty.

Ostatnio Firma Fonograficzna "Kameleon Records" wydała podwójny album CD pt. "Na niejednej stacji". Jest to bardzo szeroki wybór utworów z lat: 1969 - 1984, nagranych w Radiu Kielce i Radiu Katowice.

Kontakt z grupą Arianie - tel. 601 503 123.

Arianie i Ela Błach - Modlitwa

Arianie - Pozapromienne

Arianie i Henia Durlik - Mego życia korale